KPSS Oturumları

Her türlü bilgi ya da bilgilerinizi buradan paylaşabilirsiniz.

KPSS Oturumları

İleti editör » 22 Nis 2008, 16:53

KPSS Oturumları

KPSS CUMARTESİ SABAH OTURUMU

(Sınav süresi 120 Dakika) + ( Yabancı Dil 60 Dakika )

a) Genel Yetenek
b) Genel Kültür bölümleri

KPSS'ye başvuran herkes bu oturumlara katılır. Yalnızca "Yabancı Dil Sınavı"na katılmak zorunlu değildir. KPSS başvurunuzda katılmak istiyorum derseniz, sabah oturumunda yabancı dil sınavına da girersiniz. Yabancı Dil Sınavına girmeniz KPSS sonucunda hesaplanacak puan sayınızı arttıracağından bu sınavı almanızı öeriyoruz. İngilizceniz hiç olmasada bu sınavı almanız tavsiye edilir.

KPSS CUMARTESİ ÖĞLEDEN SONRA OTURUMU

(Sınav süresi 150 Dakika)

a) Eğitim Bilimleri

Cumartesi öğleden sonra yapılan oturuma sadece öğretmen adayları girebilmektedirler. Öğretmen adayı olmayanlar bu sınava giremezler.

KPSS PAZAR SABAH OTURUMU

(Sınav süresi 210 Dakika)

a) Hukuk
b) İktisat
c) İşletme
d) Maliye
e) Muhasebe

Pazar sabah oturumuna "Lisans son sınıf öğrencileri ya da Lisans mezunları" girebilirler. Bu 5 alanla ilgili sorular karşınıza çıkar. İstediğiniz alanın sorularını yapabilirsiniz. İstemediklerinizi boş bırakabilirsiniz. Hepsini yapmanız, cevaplandırmanız hesaplanacak puanlarınızı arttıracağından avantaj sağlar size.

KPSS PAZAR ÖĞLEDEN SONRA OTURUMU

(Sınav süresi 210 Dakika)

a) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
b) Ekonometri
c) İstatistik
d) Kamu Yönetimi
e) Uluslararası İlişkiler

Pazar öğleden sonra oturumuna "Lisans son sınıf öğrencileri ya da Lisans mezunları" girebilirler. Bu 5 alanla ilgili sorular karşınıza çıkar. İstediğiniz alanın sorularını yapabilirsiniz. İstemediklerinizi boş bırakabilirsiniz. Hepsini yapmanız, cevaplandırmanız hesaplanacak puanlarınızı arttıracağından avantaj sağlar size.

AÇIKLAMA: KPSS Kılavuzunda kadrolar bulunmaktadır. Bu kadroların altında puanların nasıl hesaplanacağı açıklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse "Kaymakamlık" isteyen birinin Pazar öğleden sonra yapılacak oturumda mutlaka "Kamu Yönetimi" sorularını cevaplandırması gerekmektedir. Ancak yine pazar öğleden sonra yapılan oturumda "Ekonometri" sorularını cevaplandırması kendisine "Kaymakamlık" için hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Bunlardan birini alması zorunlu iken diğerini alması zorunlu değildir. Sizde tercihlerinize göre hangi oturumlara gireceğinizi, hangi alandaki soruları cevaplandırmanız gerektiğini önceden kılavuz yardımıyla belirleyebilirsiniz.

Bütün adaylara KPSS'de başarılar dileriz.

Soru ve görüşleriniz cevaplandırılacaktır.
Kullanıcı avatarı
editör

Re: KPSS Oturumları

İleti peggy » 15 May 2011, 16:54

KPSSP ler kafamı karıştırdı. lisans mezunu olarak hepsine giremiorum. ziraat mühendisliği mezun olan lisans mezunu olarak hangi oturumlardan atanabilrm
peggy

İleti editör » 15 May 2011, 19:17

peggy yazdı:KPSSP ler kafamı karıştırdı. lisans mezunu olarak hepsine giremiorum. ziraat mühendisliği mezun olan lisans mezunu olarak hangi oturumlardan atanabilrm

Hangi mesleği tercih edecekseniz, o mesleğin KPSS puanını oluşturan etmenlere bakmanız gerekiyor. Örneğin Kaymakam olmak istiyorsunuz diyelim. Kaymakamlık için Muhasebe yapmanıza gerek yok ama işletme sorularını cevaplamanıza gerek var, kamu yönetimi sorularını cevaplamanıza gerek var.

Sizde hangi mesleği tercih edecekseniz onun hangi puanları istediğine klavuzdan bakabilirsiniz. Buna göre puanı oluşturan sorular hangi oturumdaysa o oturuma katılmanız gerekir. Kaymakamlık için gidip ekonometri soruları çözseniz bile hiçbir işe yaramaz. Çünkü ekonometri puanı Kaymakamlık için önemsiz. Kesin bilgiyi klavuzlardan görebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
editör

İleti peggy » 16 May 2011, 08:21

bnde meslekler listesini bulamadım, klavuzda sadece kssp olarak belirtilmiş. hangisi hangi meslek ayrıntılı olarak onlara nerdn ulaşabilirm bilio musnz?
peggy

İleti editör » 16 May 2011, 09:09

peggy yazdı:bnde meslekler listesini bulamadım, klavuzda sadece kssp olarak belirtilmiş. hangisi hangi meslek ayrıntılı olarak onlara nerdn ulaşabilirm bilio musnz?

Benim hatırladığım kadarıyla KPSS klavuzunda belirtiliyordu bunlar. İnternette "meslek grupları, meslek gruplarının puan ağırlıkları, alan ağırlıkları" gibi aramalar yaparsanız karşınıza çıkar sanırım. Ama klavuzda olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. ÖSYM'nin sitesindeki klavuz ve eklerinde mutlaka vardır.
Kullanıcı avatarı
editör

İleti gulcanturk » 21 May 2011, 07:14

merhaba ben önlisans mezunuyum muhasebe bölümüm. şimdi burda kafam karıştı ben yanlzca ilk oturumamı girebiliyorum?
gulcanturk

İleti editör » 21 May 2011, 08:46

gulcanturk yazdı:merhaba ben önlisans mezunuyum muhasebe bölümüm. şimdi burda kafam karıştı ben yanlzca ilk oturumamı girebiliyorum?

Hayır, cumartesi günü genel kültür genel yeteneğe herkes girmek zorunda. pazar günü de dediğim gibi her ikisine girebilirsiniz. her ikisine girmenin avanajı da normalde hesaplanacak olan birkaç tane kpss puanı varken dolu bir sonuç belgesi gelir size. bunda da sürüyle KPSS puanı vardır. KPSS3, KPSS79 vb. Devlet tarafından bir alım ilanı açıldığında adaylardan ne istiyorlar! KPSS puanı şartı istiyorlar. Mesela KPSS27 puanı 60 ve üzerinde olanlar bu alım ilanına başvurabilir deniliyor. Siz sadece cumartesi oturumuna katılsanız KPSS27 puanınız hesaplanmaz, dolayısıyla bu ilana başvuru yapamazsınız. Ama bütün oturumlara katılıp, bütün testlerden en az 1 soru cevaplarsanız ve ayrıca dil sınavına da girerseniz bütün puanlarınız hesaplanır. Bu da size farklı alanlarda iş bulabilme imkanı sağlar.
Kullanıcı avatarı
editör

İleti gulsah88 » 26 May 2011, 10:57

mrb arkadaşlar ben çeko son sınıfım kpss hakkında kafam cok karısık hangi oturumlara girmem gerekiyor? hangi derslerden sorumluyum ?? açıklama yapıp aydınlatırsanız sevinirim.
gulsah88

İleti antichat » 17 Nis 2012, 09:24

Merhabalar benim bir sorunum var ve acil olarak yardıma ihtiyacım var.Ben cumartesi sabah,cumartesi öğleden sonra ve pazar öğleden sonra oturumlarına harcımı odeyıp kayıtlanmamı gerceklestırdım.Ama malesef bir hata yapmısım ve cumartesi öğleden sonraki oturum beni ilgilendirmiyormuş.Sadece eğitim bilimleri cumartesi ogleden sonra giriyormus.Ben oturum değişikliği yapmak istedim ama cumartesı ogleden sonra yı kaldırıp kaydet deyınce;Bankaya yaptıgınız odeme ıle oturum sayınız uyusmamaktadır.Bankaya 3 oturum ıcın odeme yapmıs bulunmaktasınızdır dıye uyarı verıyor ve degısıklıgı kabul etmıyor.Eger cumartesı ogleden sonra sınava girmezsem,diğer puan türlerimın hesaplanmasına engel olur mu acaba?Ne yapmalıyım :S
antichat

İleti editör » 17 Nis 2012, 09:33

hala değişiklik yapmak için süreniz var ise bankaya diğer oturumların ücretini yatırmalısınız, ardından aynı gün katılacağınız oturumları sistemden ayarlamalısınız. herhangi bir oturuma katılmamanız tabiki hesaplanacak olan puanlarınızı azaltacaktır. yalnız cumartesi öğleden sonra eğitim bilimleri var, siz hangi bölümdesiniz?
Kullanıcı avatarı
editör

Sonraki

Bilgi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir